Často kladené otázky

www.ledviny.cz

14. 01. 2004

polycystické ledviny

otázka:
Je mi 24let a mám vrozenou vadu ledvin - polycystozu. Pokračuj

Author: Roman Kantor 09:14 [Permalink]

30. 12. 2003

boule na ruce dialyzovaných

otázka:
Dobry den.
Som novacik na dialyze a vsimol som si u svojich spolupacientov navrete zily na ruke kde sa vpichuju ihly.Su to doslova kopce.Pytam sa ci sa neda tomu zabranit aby tak zily nenavreli.
odpověď:
Po vytvoření tzv. arteriovenózní spojky na ruce pro potřeby dialyzační léčby je krevní tlak z tepny přenášen přímo na stěnu žilní. Tato není na takový tlak stavěna, postupně sice zesiluje, ale stejně tak může pod vlivem tlaku povolovat a žíla se rozšiřuje. Rozšiřování žíly fistule je do určitého stupně žádoucí, protože usnadňuje její opakované napichování. Její přílišné rozšíření však žádoucí není nejen z kosmetického hlediska, ale i z funkčního - v příliš rozšířených částech žíly dochází ke zpomalení průtoku krve a tím může dojít k jejímu srážení - tromboze.


Kromě krevního tlaku a konstituce žil má na rozšiřování žíly vliv i způsob napichování.

Obecně jsou užívány dvě techniky vpichů do arteriovenozní fistule:
1. žebříčková metoda, kdy místa vpichů se postupně posouvají a je rozpichávána celá ruka
2. metoda knoflíkové dírky, kdy se jehly střídají ve stále stejných bodech
Výhodou první metody je, že se žíly rozšiřují rovnoměrně a jsou po delší době lépe napichovatelné, ale současně může docházet k nepříjemnému "navretiu" tedy rozšíření v tzv. aneurysmata.
Výhodou druhé metody je vytvoření dobře dostupných míst na píchání, která při opakovaném vpichu méně bolí a vpichy nevedou k rozšiřování žil.
Tyto metody vhodně kombinujeme: u pacientů s tenkou žílou postupně žílu rozpícháme po celé délce a dojde tak k jejímu rozšíření, u pacientů s dobrou žílou volíme druhou metodu.
Co tedy můžete udělat pro prevenci rozšířenin arteriovenózní spojky?
1. Důsledně léčit vysoký krevní tlak
2. Pokud již máte dobře vyvinutou žílu, domluvit se s personálem dialýzy na napichování metodou knoflíkové dírky.

Pozn: tato metoda je dobře popsána Twardowským, informační bulletin na stránce:
http://www.lifeoptions.org/pdfs/teachtools/vafac.pdf


Author: Roman Kantor 15:56 [Permalink]

boule na ruce dialyzovaných

otázka:
Dobry den.
Som novacik na dialyze a vsimol som si u svojich spolupacientov navrete zily na ruke kde sa vpichuju ihly.Su to doslova kopce.Pytam sa ci sa neda tomu zabranit aby tak zily nenavreli. Pokračuj

Author: Roman Kantor 15:56 [Permalink]

10. 09. 2003

zahájení dialýzy

otázka:
Je mi 38 let Před 8 lety jsem poprvé navštívila nefrologickou poradnu, kde od té doby docházím. Při mé poslední návštěvě mi ošetřující lékař sdělil, že bude nezbytné se připravovat na dialýzu. Žádné viditelné ani citelné příznaky sama na sobě nepozoruji, mám pouze vysoký tlak. Nechci se proto s takovou diagnózou smířit a chtěla bych vás požádat o nezávislé posouzení mého zdravotního stavu.
Možnost brzkého vyšetření by mi moc pomohla, obzvlášť po psychické stránce. Pokračuj

Author: Roman Kantor 14:13 [Permalink]

26. 06. 2003

zůstala mi jedna oslabená ledvina

otázka:
Mám 46 let, do svých 42 let jsem neměl žádné subjektivní potíže, sportuju, nekouřím, při výšce174 cm vážím 74 kg. Od roku 1999 mám lehkou hypertenzi. V roce 2001 na podzim mi při ultrazvukovém vyšetření byla zjištěna vrozená vada na obou ledvinách ( ampulární pánvička). Na pravé ledvině v průměru 5 cm ,na levé 3 cm. Byla nasazena konzervativní léčba a kontrola za rok. V červenci 2002 nastalo prudké zhoršení - průměr pánvičky na pravé straně 9 cm a na izotopovém vyšetření činnost pravé ledviny 11 %. V lednu mi byla operativně odebrana. Pokračuj

Author: roman 12:17 [Permalink]

23. 06. 2003

vývojová vada ledviny a co s nefunkčí ledvinou

otázka:
Je mi 20 let. Mam vyvojovou vadu na prave levine. Druha je uplne v poradku. V kvetnu jsem byla na operaci (pyeloplastika), protoze jsem do ni dostala zanet a ucpala se mi. Na scintigrafii zjistili, ze mi funguje na 10-15%, takze mi ji nevyoperovali, i kdyz az na sale zjistili, ze je ji mam celou divnou, Pokračuj

Author: romankantor@seznam.cz 13:34 [Permalink]

19. 06. 2003

kámen v ledvině

otázka:
Má přílelkyně měla před nekolika dny ledvinovou koliku. Po absolvování různých vyšetření jí zjistili ledvinový kámen o průměru velikosti nehtu malíčku. Jakými způsoby se dá tohoto kamene z těla zbavit? Pokračuj

Author: roman 12:26 [Permalink]

28. 12. 2002

cévní přístup pro dialýzu

otázka:
Jsem jedním z mnoha dialyzovaných pacientů a díky Vaší Internetových stránek
jsem o dialýze dozvěděl hodně nových informací, které mne zajímali. Díky Vám
za ně!

Zajímal by mne ještě problematika AV Shuntu a to zejména následující:
- jak dlouho vydrží a co ovlivňuje jeho životnost
- co mohu udělat jako pacient pro co nejlepší a nejdelší funkci shuntu
- jak se pozná nedostatečná funkce shuntu
- kam všude je možno ho umístit na těle pacienta a za jakých podmínek
Pokračuj

Author: roman 12:53 [Permalink]

02. 12. 2002

cysta ledviny

otázka:
manželovi byla nalezena cista na ledvině, je mu 48 let. Prosím o informaci, zda tato cista se může vstřebat, popř. jaký další vývoj může v ledvině nastat. Manžel pije 2-3l denně čaje (slabý černý).

odpověď
nález jedné cysty, která nedělá potíží nemá většího významu, patrně se nevstřebá a pokud nenabude nějakých extrémních rozměrů nebo se nezanítí, pak by neměla jejího nositele nijak zatěžovat. Je vhodné sonograficky ledviny jednou za 1-2 roky zkontrolovat. Pití čaje na cystu nemá vliv.

Author: roman 13:03 [Permalink]

25. 11. 2002

živý dárce ledviny

otázka:
Vážený pane doktore, zajímalo by mě, jaká jsou rizika pro dárce ledviny, dále jakou dobu musí být dárce po operaci na nemocenské a jaká další vyšetření se provádějí v případě, že ke shodě došlo u všech tří potencionálních dárců ve vztahu k jednomu příjemci. Jak určit toho "pravého"?
Pokračuj

Author: roman 13:05 [Permalink]

15. 04. 2002

chci prodat ledvinu

otázka:
Ja sice nemam žadny problem s ledvinami ale mam potiže spise po finančni strance.Kdysi jsem slyšel že je možne prodat jednu ledvinu Pokračuj

Author: roman 12:00 [Permalink]

31. 01. 2002

kreatinín 113

otázka:
Při rozboru sera mi byla zjištěna zvýšená hladina kreatininu (113.6 umol/l). Je možné ji nějak (léky, dietou atp.) snížit?

odpověď:


uvedená hodnota 113,6 umol/l je hodnota u žen lehce nadhraniční, Pokračuj

Author: roman 12:00 [Permalink]


Kategorie

RSS verze
TXT verze

www.ledviny.cz