RenalWeb
K-DOQI
Společnost dialyzovaných a transplantovaných
Česká nefrologická společnost

TOPlist

www.ledviny.cz

01. 10. 2010

jak probíhá trasnplantace ledviny

Česká televize vysílala dne 29.9.10 dokumentární pořad o transplantacích v pražském IKEMu. Výpovědi lékařů, ukázky z operačního sálu z příbuzenské transplantace ledviny, výpovědi pacientů. Pěkně zpracovaný dokument o tom, jak kvalitní medicínu máme v Česku dostupnou.

Link: O vědě a vědcích

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

19. 09. 2010

jako ten fénix

Web ledviny.cz v současné podobě a pojetí spěje ke svému závěru. Deset let v českém webovém prostředí se snažil velmi neobratně a nepravidelně přinášet informace o dění na nefrologickém poli. Podávat základní informace o tom, co to jsou ledviny, co se dá dělat pro to, aby bylo možno pokračovat v kvalitním životě i při jejich onemocnění a jakou vybrat nejvhodněší náhradu funkce ledvin.
Jediný autor těchto stránek strávil řadu hodin nad psaním článků, při tvorbě přijatelné grafiky, učil se html kód a snažil se pochopit, jak se tvoří jednotný styl stránek.
Za tu dobu dosáhly stránky www.ledviny.cz návštěvnosti kolem 1300 návštěv měsíčně, v poradně se objevilo více než 500 dotazů.
Ve vyhledávači google se objevují stránky po zadání dotazu na hemodialýzu, peritoneální dialýzu, selhání ledvin, onemocnění ledvin vždy na jednom z předních mist.
Tato průkopnická doba, doba one-man show nyní končí.
Naštěstí nekončí projekt samotný. V blízké době se můžeme těšit na nové ledviny.cz.
Objeví se zcela přepracovaná grafika, všechny odborné články projdou revizí a přepracováním tak, aby odpovídaly nejnovějším poznatkům a možnostem dnešní medicíny,
Portál www.ledviny.cz bude doplněn poradnou, v níž budou odpovídat přizvaní odborníci. Bude obsahovat významný oddíl komnunita s moderovaným diskusním fórem, které umožní přehledně sdílet zkušenosti napříč uživatelským spektrem - od pacientů přes rodinné příslušníky po ošetřovatele, sestry, studenty a lékaře.
Kalendář akcí bude soustřeďovat informace o plánovaných akcích.
Těším se na shledání v novém prostředí www.ledviny.cz.


napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

18. 03. 2010

Facebook

všude se teď tlačí ten facebook, tak proč ne. Taky jedna skupina, skromné začátky, ale třeba z toho něco bude:
Link:
ledviny.cz na facebooku

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

20. 02. 2010

náhlá ztráta virtuálního kolegy

Jistě to znáte. Přestože ve virtuálním světě internetu jsou dnes miliony webových stránek, máte ve svém vyhledávači pár těch oblíbených, kam se stále vracíte. Často to jsou blogy - novodobé deníčky. Jedním z mých velmi oblíbených odborných blogů je Renal Fellow Network. Dne 23.4.2008 jej začal psát Nathan Hellman, lékař, zařazený do nefrologické specializační přípravy. V USA se takovému lékaři říká fellow. Odtud název blogu Renal Fellow Network, vystihující záměr vytvořit síť spojující kolegy, kteří rovněž objevují zákoutí nefrologie.
Po dva roky téměř denně publikoval své postřehy, komentáře, zajímavé případy ze své denní praxe a studia. Každý příspěvek zaujal vždy osobním zaujetím, uchopením tématu, neotřelým pohledem aniž by ztrácel cokoliv ze své odbornosti. Z každého článku na člověka dýchlo nefalšované nadšení z každého nového poznatku.
Jaký šok mě čekal při otevření těchto oblíbených stránek. 9.2. publikoval Nathan svůj úžas nad nálezem chlupatých buněk tvořících výstelku cév v elektronovém mikroskopu. A 15.2. Dr. Conall O' Seaghdha oznamuje všem známým a příznivcům, že Dr. Nathan Hellman, zemřel dne 13.2. po krátké nemoci.
Náhle si člověk uvědomí, že tam, na druhé straně sítě, sedával za počítačem konkrétní člověk, otec dvou dětí a snažil se podělit o své dojmy s ostatními. Nathane, tvé psaní mi bude chybět.

Link: Renal Fellow Network


napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

16. 03. 2009

návštěvnost

Moc medií lze pozorovat i na tomto webu. Zatímco jeho návštěvnost se pohybuje něco přes 1000 návštěvníků za měsíc, ve dnech od 10.3. do 15.3. dosáhl počet shlédnutí 1000 s mohutným nárůstem shlédnutí právě dne 12.3.09, kdy se konal Světový den ledvin. Ten den si prohlédlo web přes 400 lidí
Link:
navstevnost

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

15. 01. 2009

Top-5

TOP 5 - české zdravotnictví na špici světového zdravotnictví. Určitě to neznamená, že není co zlepšovat. Ale potěší to.

link:
TOP 5 - článek na aktuálně.cz

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

10. 01. 2009

kvalita v českém zdravotnictví

Hostem Radiožurnálu dne 9.1.09 byl Dr. David Marx. Rozhovor s předsedou České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví Davidem Marxem o tom, jak si můžeme ověřit úroveň zdravotnického zařízení, zda jsou po aféře s heparinovým vrahem české nemocnice bezpečnější i o kvalitě léčby a lékařského personálu je dostupný v Archivu Radiožurnálu.
Zde je pár citací z rozhovoru:

Nebát se zeptat sestry nebo jakéhokoliv zdravotníka: "Umyli jste si, prosím, ruce předtím než na mě saháte?"

"Neexistuje žádný jiný jasně prokázaný způsob přenosu infekcí uvnitř nemocnic než jsou ruce personálu.. Různé ty ústenky a čepičky a pláště to jsou jenom takové řekněme rekvizity, které jsou aplikovatelné jenom v některých situacích, ale ty ruce čísté být musí."

O tom, jak poznáte, že se nacházíte ve zdravotnickém zařízení, které se snaží o kvalitu Dr. Marx říká:
"První, co by Vás mělo trknout, že je brán v potaz Váš názor, že ti lékaři a zdravotníci Vám předkládají plány, jak Vás budou léčit a je na Vás, abyste si vybrali, že s Vámi diskutují jako s partnerem."

"Úplně základní povinnost by měla být, že se Vám ten zdravotník představí, podá Vám ruku"

"V kvalitní nemocnici Vám řeknou, jaké léky a proč Vám budou dávat."

"V kvalitní nemocnici se Vám nestane, že nerespektují Vaše soukromí, že třeba Vás obnažují a vyšetřují před ostatním pacienty."

Na otázku výborné Lucie Výborné, zda zdravotnícké zařízení může pacienta odmítnout s odkazem na nepříslušející spádovost odpovídá dr. Marx:" Může se to stát, že Vám to řeknou, ale řeknou Vám to nelegálně. Každý občan České republiky má svobodnou volbu lékaře a zdravotnického zařízení s určitými výjimakami... "


Linky:
Host radiožurnálu
Archiv pořadu
MP3 soubor celého rozhovoru

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

09. 01. 2009

oprava chyby

Oddíl těchto stránek Otázky a odpovědi byl nějakou dobu nefunkční pro překročení kapacity. Po upozornění čtenářky E.V. jsem Archiv 300 předchozích otázek a odpovědí pod samostatnou adresu Předchozí návštěvní kniha


napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

25. 11. 2008

pohled z té druhé strany

Jak vidí dialýzu pacient, co cítí, když přichází na dialýzu? My zaměstnaci, kteří pracujeme na dialýze už hezkou řádku let, nad tím běžně nepřemýšlíme. A pak narazíte na netu na blog mladé slečny, která prožívá svůj první rok na dialýze a uvědomíte si, že to, co pro vás je běžnou rutinou, je pro Vašeho klienta adrenalinovým zážitkem. Třikrát týdně... člověk si uvědomí, že ze strany zdravotnického personálu není nikdy dost vstřícnosti a porozumění.

Link: Pocity při dialýze autorky blogu slavomirabakosova.blog.sme.sk

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

08. 11. 2007

chvála rss

Poskytovatel službyblueboard.cz, díky níž zde můžete zadávat dotazy a ostatní můžou odpovídat, vložil do stránky odkaz rss. To je velmi povedená věcička, díky níž mohu sledovat na liště svého oblíbeného prohlížeče, kdy se objeví nový dotaz nebo odpověď. Snad nyní budu schopen rychleji reagovat na Vaše dotazy

Linky: RSS kanál otázek a odpovědí

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

10. 10. 2007

ceny léků

Kolik stojí lék a jakou náhradu za drahý lék? Lze najít na stránkách ministerstva zdravotnictví. Najít způsob vyhledávání chvilku času zabere, ale pak už to jde jak na drátkách: napíšete hledaný lék, klik na najdi a už máte seznam všech léků se stejným názvem. Pokud si checete zobrazit léky se stejnou účinnou látkou, je nutné kliknout na název nalezeného léku a pak v otevřené tabulce vybrat Léčivé přípravky se stejnou léčivou látkou.

Link: http://www.mzcr.cz/leky.php

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

31. 07. 2007

díky

Dostal jsem pozdrav! Od mé virtuální pacientky J.M. Píše: .. posílám tento pozdrav .. jako vděk za Vaši obětavou práci v internetové poradně na Vašem site-u. Díky moc za pozdrav. Trochu jsem se zastyděl, že zanedbávám často odpovědi na dotazy, ale jestli informace z tohoto webu alespoň někomu trochu pomohou v jeho rozhodování, pak můj záměr, se kterým jsem tyto stránky před 6 lety zakládal, je splněn.

Crna Gora - pozdrav od virtuální pacientky

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

17. 07. 2007

nové stránky na českém webu

Na českém webu jsou další stránky, věnované tématu ledvin, jejich nemocem, dialýze, radám pacientů. Vytváří je paní doktorka Smržová z Fakultní nemocnice v Brně
Další pěkné a přehledné stránky tvoří lékaři jihlavské dialýzy.

Linky: www.nefrologie.eu
www.dialyzajihlava.cz

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

01. 11. 2005

hyeny mezi lidmi

Policie v Pakistánu zatkla gang Afgánců, kteří byli přistiženi při odjímání ledvin z těl obětí zemětřesení v Kašmíru. U čtyř mužů byl nalezen chladící box s 15 orgány z těl uvězněných v rozvalinách.

více:
Zloději ledvin chyceni - píše se v článku v Sunday Times.

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

27. 07. 2005

co je lepší, HD nebo PD

V době, kdy se blíží doba zahájení dialyzační léčby se pacient musí rozhodnout, zda je pro něj vhodnější hemodialýza nebo peritoneální dialýza.
Obě metody umožňují pacientovi nahradit jeho poškozené ledviny. Žádná z obou metod to neumí dokonale, každá přináší s sebou určitá omezení. Každá má oproti té druhé i jisté výhody. pokračuj

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

01. 06. 2005

zájem o nemoci ledvin

K 31. květnu 2005 se počítadlo vpravo dole na hlavní stránce www.ledviny.cz přehouplo přes kulatou hranici 20 000 přístupů. pokračuj

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

31. 05. 2005

Funkční zdravotní systém

Na webu jsem našel popis kliniky, která se velmi blíží našemu pracovišti. Rovněž se snažíme o časnou a odbornou péči doprovázenou lidským přístupem v příjemném prostředí.

Linky:
Originál článku na Medscape.com
Český překlad: pokračuj

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

Funkční zdravotní systém

Na webu jsem našel popis kliniky, která se velmi blíží našemu pracovišti. Rovněž se snažíme o časnou a odbornou péči doprovázenou lidským přístupem v příjemném prostředí.

Linky:
Originál článku na Medscape.com
nebo dostupná kopie bez hesla ARDS Foundation
Český překlad: pokračuj

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

01. 04. 2005

uremická jinovatka

fotografie kůže pacietky, která odmítala dialyzační léčbu. Při vysoké koncentraci zplodin metabolismu dochází k vylučování kůží v potu a srážení na povrchu ve formě krystalků. Tento nález je v dnešní době ojedinělý. Může se vyskytnout u pacienta s nepoznaným chronickým selháním ledvin nebo - podobně jako v tomto případě - u pacienta, který odmítá náhradu funkce ledvin ať již hemodialýzou nebo peritoneální dialýzou

Zdroj: Uremic frost - článek v The New England Journal of Medicine

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

25. 02. 2005

Sůl - zapomenutý zabiják

Zapomenutým zabijákem, který má na svědomí předčasných 150 000 úmrtí ročně je sůl, tvrdí CSPI - neziskové Centrum pro vědu ve veřejném zájmu. pokračuj

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

24. 02. 2005

chronická nemoc jako výzva

“To live with a chronic illness is not a limitation but an invitation to those of us who are willing to accept the challenge” Shad Ireland
Život s chronickou nemocí není omezení, ale pozvání pro ty z nás, kteří jsou ochotni přijmout výzvu

To mi napsal první dialyzovaný pokořitel železného muže na světě Shad. Psal jsem tu o něm dvakrát, naposledy 30.7.04, kdy se mu 25.7.04 podařilo dokončit závod železného muže v Lake Placidu. Dostal od mého čtenáře mail, ve kterém byla uvedena adresa tohoto serveru.

Shad pilně trénuje, založil nonprofitní organizaci v USA, která bude podporovat sportovní a fyzické aktivity u dialyzovaných pacientů v USA.
Chystá se na 6 závodů železného muže v roce 2005, jeden z nich bude v srpnu ve Velké Británii. V říjnu vydá knihu.

Linky: www.ironshad.com
www.shadirelandfoundation.org

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

01. 02. 2005

kdo nesmí na dialýzu

Pacientka Sheila Motloung ve svých 51 letech dospěla do stadia chronického selhání ledvin z důvodu poškození ledvin cukrovkou. Je zesláblá, trpí bolestmi celého těla, je imobilní, má oteklé nohy a prsty.

Její zdravotní stav vyžaduje dialyzační léčbu. Věc u nás zcela běžnou. Ne tak v Jihoafrické republice, kde pacientka žije. Tak jak ona, tak i desítky dalších pacientů jsou odmítnuti, protože nesplňují tam platná kriteria, určující, kdo může dostat dialyzační léčbu ve státním zařízení:


Dnes nám tato situace připadá nepředstavitelná, ale i u nás platila podobná věková omezení ještě před 15 lety.
Teprve taková srovnání nám ukážou, v jak bohaté zemi žijeme, jak dobře věci u nás fungují.

Zdroj: celá zpráva na www.iol.co.za

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

12. 01. 2005

chronické selhání ledvin

Zajímavý sborník přednášek na téma chronické selhání levin se objevil na stránkách Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pro pacienty zvláště přínosné přednášky o sociálně právních aspektech. Soubory bohužel ve wordowském formátu, načítají se dlouho.


napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

07. 12. 2004

dialyzační sítě v USA

Druhý největší poskytovatel dialyzační péče v USA, DaVita, je blízka koupě sítě dialyzačních středisek od firmy Gambro. Pokud tento obchod bude úspěšný, firma DaVita se stane největšícm poskytovatelem dialyzační péče v USA. Z první příčky odsune současnou jedničku Fresenius Medical Care.

Linky: zpráva Reuters
více odkazů na Renalwebu
pěkný firemní web DaVita

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

20. 09. 2004

těhotenství na dialýze

Na internetu se objevil článek o ženě, která první v Kanadě díky nočním domácím dialýzám otěhotněla a po zcela bezproblémovém těhotenství porodila zdravé dítě.
Experimenty s nočními dialýzami v Torontu v Kanadě trvají již několik let a pacienti uvádějí, že se cítí o 200% lépe.

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

30. 07. 2004

dialyzovaný železný muž

O chlapíkovi, který se hodlá zúčastnit regulérního závodu o železného muže jsem psal v únoru. Dnes RenalWeb referuje o splnění tohoto velkého snu.
Shad Ireland se zúčastnil jako první dialyzovaný pacient v historii závodu Lake Placid Ironman 25. července s časem 16 hodin, 25 minut, and 10 vteřin. Uplaval 2.4 mil, na kole ujel 112 mil, a uběhl 26.2 mil.

Linky:
Zpráva na RenalWebu
Výsledky Shada Irelanda
Webová stránka Shada Irelanda

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

15. 07. 2004

zkouška dostupnosti

Zkusil jsem zadat do Googlu několik hesel, které se týkají tématu těchto stránek. Nutno zaškrtnout "Vyhledávání stránek česky". Docela mě šokovalo,jak vysokého umístění www.ledviny.cz dosahují:


Mám z tohoto výsledku radost a o to více mě přesvědčuje o tom, že tento můj koníček má smysl.

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

09. 07. 2004

peritoneální dialýza

Přehledný článek o peritoneální dialýze od Doc. MUDr. Opatrné pro všechny zájemce o tuto možnost léčby selhání ledvin na serveru Lékařské fakulty UK v Plzni.

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

25. 05. 2004

400 pacientů bez dialýzy

Federální vláda USA přestala platit dialyzačnímu středisku v Bronxu. 400 pacientů zůstalo bez dialyzačního střediska a budou převedeni do jiných dialyzačních center. Mluvčí Medicare a Medicaid zdůvodnila toto rozhodnutí nízkou kvalitou poskytované péče, nespoluprací, nedostatečným vzděláním personálu, zkracováním dialýz apod. Více...

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

24. 03. 2004

DaVita firemní stránky z USA

Na webu jsem narazil na odkaz firmy DaVita , poskytovatele dialyzační léčby pro 47000 pacientů v 547 dialyzačních centrech. Internetové stránkyjednoduše a přehledně prezentují firmu, infromují o poskytované péči.
V sekci Education jsou základní informace pro pacienty zpracovány formou otázek a odpovědí.
Chronického onemocnění ledvin
Hemodialýzy
Odborné novinky
další otázky a odpovědi lze vypátrat na diskusním foru

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

07. 10. 2003

návštěvní kniha

nově zřízena návstěvní kniha - viz menu vlevo - těším se na vaše ohlasy.

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

01. 10. 2003

seznam všech dialyzačních středisek ČR

Na serveru české nefrologické společnosti je dostupný seznam všech dialyzačních středisek ČR. Odkazy přidány do levého sloupce.

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]

26. 06. 2003

otázky a odpovědi

26.6.2003 Nově zpracovnány otázky a odpovědi v Listárně pomocí Easyblogu Otázky a odpovědi tříděny podle data a kategorií.

napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]


Výmluva §:
Informace, které zde poskytuji,  Vám mají pomoci se orientovat v problematice onemocnění ledvin, jak je vidí lékař a doporučuje svým klientům. V žádném případě si nečiní nárok na úplnost ani na stoprocentní spolehlivost.  Naopak budu vděčný za každou věcnou připomínku a podnět, jak tyto informace doplnit a zlepšit.

Archiv dle kategorií

RSS verze
TXT verze
Poděkování!

b. braun avitum

nemocnice podlesí

Fresenius Kabi
Easyblog
Mail: ledviny.cz@seznam.cz

On-line: