RenalWeb
K-DOQI
Společnost dialyzovaných a transplantovaných
Česká nefrologická společnost

TOPlist

www.ledviny.cz

24. 02. 2010

Světový den ledvin

World Kidney Day 11. března 2010
11.3.2010 - Světový den ledvin - již tradiční připomenutí faktu, že každý desátý z nás nemá zdravé ledviny a rizik z toho vyplývajících. Letošní světový den ledvin se zaměřuje na riziko poškození ledvin u diabetiků. Je to celkem logické, když téměř polovina klientů dialyzačních středisek jsou právě diabetici.
Již tradičně se u této příležitosti koná den otevřených dveří na všech dialyzačnícních střediscích B. Braun Avitum v Česku i na Slovensku. Součástí bude možnost jednoduchého skríningového vyšetření krevního tlaku, vyšetření moči papírkem a změření glykemie.

Linky: dialyzační střediska B. Braun Avitum
Stránky světové dne ledvin, kde lze sledovat průběh akce na celém světě


napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: nemoci ledvin]

22. 02. 2010

Ultračistá voda

Bez dialyzační vody není dialýza. Požadavky na kvalitu vody se stupňují. Přítomnost i zcela nepatrného množství nečistot a bakteriálního znečištění v okruhu dialyzační vody ohražuje pacienty vleklým zánětem, neprospíváním, urychlením aterosklerozy. Koncem roku 2009 proběhla na dialyzačním středisku v Třinci rekonstrukce rozvodu dialyzační vody. Trubice z nového materiálu a začlenění vyhřívací jednotky umožňují tepelnou desinfekci okruhu, při níž je celý okruh vyhříván na 90st C. Výsledky kvality vody odpovídají normám na čistotu odpovídajícím infúzním roztokům. První kontrolní odběry tento předpoklad zcela potvrzují.

Link: Ultračistá voda - článek Ing. Vápeníka v Braunovinách přibližuje tuto problematiku.


napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: dialýza]

20. 02. 2010

náhlá ztráta virtuálního kolegy

Jistě to znáte. Přestože ve virtuálním světě internetu jsou dnes miliony webových stránek, máte ve svém vyhledávači pár těch oblíbených, kam se stále vracíte. Často to jsou blogy - novodobé deníčky. Jedním z mých velmi oblíbených odborných blogů je Renal Fellow Network. Dne 23.4.2008 jej začal psát Nathan Hellman, lékař, zařazený do nefrologické specializační přípravy. V USA se takovému lékaři říká fellow. Odtud název blogu Renal Fellow Network, vystihující záměr vytvořit síť spojující kolegy, kteří rovněž objevují zákoutí nefrologie.
Po dva roky téměř denně publikoval své postřehy, komentáře, zajímavé případy ze své denní praxe a studia. Každý příspěvek zaujal vždy osobním zaujetím, uchopením tématu, neotřelým pohledem aniž by ztrácel cokoliv ze své odbornosti. Z každého článku na člověka dýchlo nefalšované nadšení z každého nového poznatku.
Jaký šok mě čekal při otevření těchto oblíbených stránek. 9.2. publikoval Nathan svůj úžas nad nálezem chlupatých buněk tvořících výstelku cév v elektronovém mikroskopu. A 15.2. Dr. Conall O' Seaghdha oznamuje všem známým a příznivcům, že Dr. Nathan Hellman, zemřel dne 13.2. po krátké nemoci.
Náhle si člověk uvědomí, že tam, na druhé straně sítě, sedával za počítačem konkrétní člověk, otec dvou dětí a snažil se podělit o své dojmy s ostatními. Nathane, tvé psaní mi bude chybět.

Link: Renal Fellow Network


napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: web]


Výmluva §:
Informace, které zde poskytuji,  Vám mají pomoci se orientovat v problematice onemocnění ledvin, jak je vidí lékař a doporučuje svým klientům. V žádném případě si nečiní nárok na úplnost ani na stoprocentní spolehlivost.  Naopak budu vděčný za každou věcnou připomínku a podnět, jak tyto informace doplnit a zlepšit.

Archiv dle kategorií

RSS verze
TXT verze
Poděkování!

b. braun avitum

nemocnice podlesí

Fresenius Kabi
Easyblog
Mail: ledviny.cz@seznam.cz

On-line: