váhové přírůstky na dialýze
Pacient, který chodí delší dobu na dialýzu má omezenou nebo žádnou schopnost močit a tím se zbavit přijaté vody. To vede k váhovým přírůstkům mezi jednotlivými dialýzami. Příliš velké váhové přírůstky jsou často jablkem sváru mezi pacientem a ošetřujícím personálem. Velké váhové přírůstky jsou známkou převodnění, nálože soli, vedou k otokům, vysokému krevnímu tlaku. Někdy může převodnění vést k dušnosti a oběhovému selhání. Proto jsou velké váhové přírůstky mezi dialýzami chápany nepříznivě a pacient je opakovaně poučován o nutnosti omezení příjmu soli, vody a někdy i jídla.
Na druhou stranu je zřejmé, že větší váhový přírůstek mezi dialýzami je známkou toho, že pacientovi chutná. Mnozí pacienti mají s jídlem potíže a postupně ztrájí váhu, stávají se podvyživenými.
Jak to je tedy ve skutečnosti?
Na tento problém si posvítili pánové Goméz a spol, kteří sledovali v průběhu 5 let 134 pacienty. Jejich pozorování potvrdila známá fakta, že pacienti s velkým váhovým přírůstkem mezi dialýzami mají i vyšší krevní tlaky a současně lepší nutriční stav. Přesto prognoza byla tím lepší, čim větší váhové přírůstky pacienti měli! Pozitivní vliv váhových přírůstků na délku života byl větší než případný negativní vliv vyššího krevního tlaku.
Sami autoři upozorňují, že je nutno rozlišovat mezi pacienty, kteří přibírají pravidelně, protože dobře jedí, a těmi, kterým se občas podaří nabrat váhu z důvodu porušení dietních opatření.
Závěr? Tato práce dokládá, že vše je třeba brát střízlivě. Ano, je vhodné omezení soli v dietě následováné omezením příjmu tekutin, ale ne za cenu hladovění a vynechávání jídel pacientem jen proto, aby se zase pan(í) doktor(ka) nebo sestřičky (bratři :-) nezlobili.
Linky: Abstrakta Kidney International
napsal: roman kantor [trvalý odkaz][kategorie: dialýza]